Zahájení jubilejního funkčního období Fóra mládeže v Hofu

O posledním zářijovém víkendu se stal hornofrancký Hof středobodem pro česko-německé vztahy mezi mladými lidmi do 26ti let. Členové a členky desátého funkčního období Česko-německého fóra mládeže se zde setkali poprvé a pod vedením dvou koordinátorek – Ingy Berg za německou stranu a Veroniky Křížkové za českou stranu – rozvíjeli své prvotní náměty k hlavnímu tématu „Jako budoucnost (s)tvoříme?”, kterým se v následujícím roce a půl budou v pěti malých skupinách důkladně zabývat.

Další dva členové na české a dva německé straně byli zvoleni mluvčími, jejichž úkolem je reprezentovat Fórum mládeže na veřejnosti.

Na úvod 10. funkčního období pozdravila účastníky patronka projektu Petra Ernstberger, ocenila činnost Fóra mládeže a popřála patnácti českým a patnácti německým mladým lidem mnoho úspěchu v jejich práci. „Vždy mě těší, když mohu podporovat věci, které mají smysl a hlavně konkrétní dopad.”

I zbytek odpoledne se nesl v duchu politiky: Zuzana Lizcová měla přednášku o proběhlých parlamentních volbách v Německu a o nadcházejících parlamentních volbách v České republice. Účastníci tak získali přehled o tom, co hýbe současnou politickou scénou v obou zemích. „Byla jsem z přednášky nadšená. Udělala jsem si díky ní kompletní obrázek o blížících se volbách“, komentovala událost jedna z českých účastnic.

Účastníci mohli diskutovat také o tématu „Evropa v krizi“. Christian Wapenhensch, zastupující Mladé federalisty z Lüneburg (Junge Föderalisten Lüneburg), si připravil workshop zahrnující několik konkrétních hesel. V menších skupinách pak probíhala podnětná výměna názorů o aktuální problematice jako jsou témata migrace či populismus.

Vedle programu byla v mezičasech možnost seznámit se lépe s ostatními členy Fóra. Pět vzniklých skupinek se v následujícím roce a půl bude zabývat rozdílnými tématy. Přitom nepůjde jen přísně o téma budoucnosti – zatímco jedna skupina se bude zabývat mladými muzikanty, zvolila si jiná ze skupin za své téma sudetskou oblast.

V neděli kolem poledne začali všichni účastníci postupně odjíždět, někteří unavení, jiní o něco méně, každopádně však všichni ve srovnatelné míře motivovaní rozjet práci na svých projektech a přijít s něčím novým. V listopadu budou mít jednotlivé skupinky první pracovní setkání. Jsme tedy zvědaví, jakou budoucnost stvoří pro Fórum mládeže a česko-německou spolupráci.

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.