Všechno nejlepší, Fonde budoucnosti!

Od Bacha k německé multižánrové kapele Kraftklub, od diskuzí k divadelním před
stavením – na pražském Mánesově mostě a na obou březích Vltavy. Česko-německý fond budoucnosti oslavil v Praze 20. výročí od svého založení velkolepou sousedskou slavností. A my jsme byli u toho!

Čím by byly česko-německé vztahy bez práce Fondu budoucnosti? Kdo by pomáhal s opravou více jak 200 kostelů a hřbitovů? Nebo s odškodněním 7000 obětí nacismu? Kdo by podporoval aktivní spolupráci partnerských měst? Kdo by přispěl k vydání celkem 740  knižních titulů, ať už v originále či v překladu? Kdo by zprostředkoval setkání 400 000 dětí a mladistvých z obou zemí? A co bychom byli my, Česko-německé fórum mládeže, bez podpory Fóra budoucnosti?

Česko-německý fond budoucnosti se za posledních 20 let stal nedílnou – a nepostradatelnou – součástí vzájemných vztahů mezi oběma státy. I Česko-německé fórum mládeže je Fondem podporováno od samého začátku.

Již v předvečer sousedské slavnosti, připadající na 2. června, se česko-německý svět setkal u příležitosti slavnostního koncertu v prostorách Pražské Křižovatky – odsvěceného kostela Sv. Anny v centru města – která se pro tuto událost stala vhodným místem. Večer zahájil zdravicí český ministr zahraničních věcí Martin Stropnický a následně vystoupil se slavnostním projevem bývalý předseda Německého spolkového sněmu Wolfgang Thierse. Poté již zazněla hudba Johanna Sebastiana Bacha a Jana Dismase Zelenky, tedy na jedné straně německého a na druhé straně českého velikána barokní hudby, a to přímo v podání hudebníků z Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704.

V sobotu se pak konala samotná sousedská slavnost přímo v centru Prahy. A jaké by mohlo být vhodnější místo k oslavě 20. výročí česko-německé spolupráce než most přes Vltavu, při té příležitosti uzavřený na celý den pro auta a tramvaje?! Jak lépe toto výročí oslavit než pro všechny otevřenou slavností? Na sluncem prozářeném prostoru se zde setkávali všichni aktéři a aktérky společných česko-německých vztahů. Program nabídl divadlo, diskuzní tramvaj, hudební produkci, akce pro děti, či pouliční kadeřnictví – tedy pestrou oslavu pro Čechy a Němce, pestrou oslavu přátelství pro všechny.

Stánek Fóra mládeže se stal dějištěm mnoha zajímavých rozhovorů. Potkali jsme známé tváře a se všemi, kdo měli zájem, jsme si mohli popovídat o naší práci. Návštěvníci slavnosti se také mohli zamyslet nad zastřešujícím tématem našeho funkčního období: Jakou budoucnost (s)tvoříme? Lidé všech generací nám zanechali spoustu zajímavých odpovědí. Kromě toho jsme dostali možnost Fórum krátce představit přímo na pódiu.

A šlo právě o to pódium, na kterém večer vystoupila populární německá kapela Kraftklub. “We are Kraftklub from East Germany”. Zpěvák přeskakoval mezi němčinou, angličtinou a sem tam i češtinou v podobě základních slovíček jako například “Děkuju”. A dav jásal – přímo na mostě v centru Prahy. “Eh, ich komm aus Karl-Marx-Stadt” (“Eh, jsem z Karl-Marx-Stadt/Chemnitz”), “Ich will nicht nach Berlin” (“Nechci do Berlína”), “Wenn Du mich küsst” (“Když mi dáš pusu”) – právě pod těmito názvy se skrývají hity mladé kapely. Co lepšího si představit, než česko-německý dav který společně tančí, zpívá, raduje se a oslavuje.

Chtěli bychom Česko-německému fondu budoucnosti poděkovat za jeho dlouholetou podporu. A zároveň mu pogratulovat. Nejen k 20 let trvající práci, která přivedla oba naše národy k sobě blíže, a k více než 10 000 úspěšným projektům. Ne, zaslouží se pogratulovat Fondu také k velkolepé oslavě, na kterou všichni zúčastnění budou ještě dlouho vzpomínat a která ukázala, že Češi a Němci se stali přáteli.   

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.