V Heidelbergu na Česko-německé radě mládeže 2022!

S německým a českým ministerstvem pro rodinu a Fondem budoucnosti v Heidelbergu: na Německo-české radě mládeže 2022! 

Rada mládeže se schází jednou ročně, aby projednala aktuální vývoj v oblasti česko-německé práce s mládeží a vypracovala roční plán.

Po příjezdu do Heidelbergu jsem se nejprve musela vzpamatovat z šoku, že bydlím ve čtyřhvězdičkovém hotelu, kde mám k dispozici velký pokoj a koupelnu sama pro sebe.

(Na něco takového nejsme jinak v mládežnických ubytovnách zvyklí.) Z balkonu jsem měla nádherný ač mlhavý výhled na Heidelberg a Neckar.

Po 15 minutách pobíhání po hotelovém pokoji se šlo na večeři, kde už probíhaly první neformální diskuse. Zaplavena informacemi, dobrým jídlem a diskusemi na různá témata, jako je třeba znovuzavedení branné povinnosti, jsem nakonec šla spát. 

 

Ve středu byla první část zasedání zahájena zprávami jednotlivých organizací z obou zemích. Stručně jsem informovala o uplynulém roce ve Fóru – o těžkostech pandemie, našich dokončených a změněných projektech, obnovených prezenčních akcích a o novém, 12. funkčním období. Současně jsem se obrátila na své posluchače, zda nemají tipy na to, jak bychom mohli rozšířit Fórum mládeže v Německu, zejména v západoněmeckém regionu.  Za tímto účelem mi byly poskytnuty užitečné kontakty, na něž se brzy obrátím. Později se ke mně připojil Alfred Müllers, 91letý spoluzakladatel ženského fotbalového klubu Montabaur, který v rámci klubu organizuje řadu německo-českých projektů. 

Alfreda Müllerse k mezinárodním projektům přivedly především osobní zkušenosti z doby druhé světové války, které na něj měly silný vliv.

Odpoledne následovalo obsáhlé shrnutí roku 2021 v Tandemu, které představily Kathrin Freier-Maldoner a Lucie Tarabová, ředitelky koordinačních center Tandem. 

 

Na večeři jsme jeli do historického Starého města Heidelbergu, do 300 let staré studentské hospody „zum roten Ochsen“, kde kdysi večeřel také Bismarck. Zde neformální rozhovory přešly do dalšího kola… 

Kolem 20:30 nás vyzvedl noční hlídač se sametovým kloboukem, lucernou a tyčovou zbraní. 

Starobylá noční prohlídka Heidelbergu samozřejmě nesmí chybět. Během této hodinové prohlídky jsme se dozvěděli a viděli mnoho zajímavého, například sochu opice, ke které v době před covidem denně putovalo asi 500 turistů, čímž se Heidelberg stal poutním místem. Večer jsme nechali doznít v odpočinku na hotelu. 

 

Další den jsme uzavřeli roční plánování Tandemu na rok 2022 a prošli jsme si plánované akce, například 25. výročí Tandemu. Poté jsme si dali rychlý oběd, protože ve 12.40 odjížděl náš autobus na vlakové nádraží. 

Byla to pro mě velmi poučná a vzrušující akce. Bylo mi ctí reprezentovat Fórum mládeže. 

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.