Státní návštěva spolkového prezidenta v České republice

Ve dnech 25.-27. srpna 2021 mluvčí Česko-německého fóra mládeže Marie Bělohoubková a Felix Häring doprovázeli spolkového prezidenta Steinmeiera a paní Büdenbender na jejich státní návštěvě České republiky. Během třídenní návštěvy navštívili místa, která připomínají úzce spjatou českou a německou minulost. Česko-německé fórum mládeže tak bylo oceněno za svou dosavadní činnost a zároveň vyslalo jasný signál, že problematika a vzájemná spolupráce žáků a studentů z obou zemí je pro spolkového prezidenta a paní Büdenbenderovou velmi důležitá.

Už cesta vlakem byla znamením těsného propojení našich zemí. Tam pan Steinmeier a paní Büdenbenderová hovořili s pendlery o svých zkušenostech během pandemie. V tomto rozhovoru byl zdůrazněn význam otevřených hranic pro příhraniční oblasti, kde má mnoho lidí profesní, přátelské a rodinné vazby se sousední zemí. Po příjezdu do Prahy navštívil spolkový prezident a paní Büdenbender pražské hlavní nádraží a položili věnec k hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrique Masaryka.

Vrcholem druhého dne byla návštěva a položení věnce v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje, kde se ukrývali čeští odbojáři, kteří 27. května 1942 spáchali atentát na Hitlerova místodržitele Reinharda Heydricha. Naši delegaci pak na Pražském hradě přijal s vojenskými poctami prezident Miloš Zeman. Oba prezidenti zdůraznili stabilní a dobré vztahy. Přípitek na Pražském hradě z číší prezidenta Masaryka byl projevem vzájemného dialogu a přátelství mezi oběma zeměmi, k němuž rádi přispíváme. Zbytek politického programu tvořily rozhovory s premiérem Andrejem Babišem, předsedy obou komor parlamentu, podnikateli a osobnostmi občanské společnosti.

Poslední den strávila naše delegace v Ústí nad Labem, kde si prohlédla výstavu „Naši Němci“, která představuje více než tisíc let soužití Němců a Čechů v regionu. V závěrečné diskusi o budoucnosti česko-německých vztahů vystoupili také naši zástupci. Požadavek na výrazné zlepšení dopravního spojení v příhraničním regionu se setkal s širokým souhlasem. Dalším tématem, které je mladým lidem blízké, je také přeshraniční vzdělávání a rozšíření nabídky, a to jak na úrovni školek, škol, tak i univerzit.

Během státní návštěvy byl zastoupen i hlas mladých lidí, což nás motivuje k další práci na našem poslání propojovat mladé lidi z Německa a České republiky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.