Skupina Vergiss Mejn Nicht zastoupena na pódiové diskuzi

Člen Fóra mládeže  Felix Weiß informuje o účasti na Jarní konferenci Ženské federace ve Svazu vyhnanců (Frühjahrstagung des Frauenverbandes im Bund der Vertriebenen)

Na pozvání Dr. Marie Werthan, předsedkyně Ženské federace v Svazu vyhnanců, jsem se jako zástupce skupiny Vergiss Mejn Nicht ůčastnil Jarní konference této federace, konané 3. a 4. dubna v Heiligenhof Bad Kissingen.

Hlavní téma “Sudetští Němci a Češi – včera, dnes a zítra” bylo uvedeno skrze velice rozmanitý program. Konala se tak přednáška dobových svědků, kteří vyprávěli o své práci v místě rodiště. Promítány byly i filmy ukazující různorodé pohledy na témata útěk a vyhnání. Zvláště se pak jednalo o dokumentární snímky “V jednom vše, ve všem jen jedno” (Im Einen Alles, im All nur Eines) a “Hluboké kontrasty” (Tiefe Kontraste) pražské režisérky Lenky Ovčáčkové. Oba filmy přibližují historii míst v sudetských oblastech během vysídlování na základě rozhovorů s očitými svědky. Vedle toho byl uveden i film „Supernova“ Louisy Diederichs a Justuse Haufa, který ukazuje pohledy mladých lidí na otázku „Co je domov?“. Přítomnost obou tvůrců umožnila živou a někdy i emocionální diskusi po promítání.

Neděle byla věnována představení práce organizací přeshraniční spolupráce. Kromě jiného měl přednášku Albrecht Schläger, a to na téma činnosti Seligerova sdružení a Česko-německého fondu budoucnosti. Poté jsem měl příležitost prezentovat na panelové diskusi aktivity Česko-německého fóra mládeže, a to jak v obecné rovině, tak i v konkrétním kontextu pracovní skupiny Vergiss Mejn Nicht. Jelikož naše skupina hledá svědky, kteří by byli ochotni sdílet svůj příběh a zkušenosti do plánovaného kalendáře, naskytla se nám zde cenná příležitost dostat se s takovými lidmi přímo do kontaktu.

Po dvou dnech jsem odjížděl z Bad Kissingenu obohacený o množství informací a kontaktů, ale také citlivější vůči emotivnímu přístupu, který je spojen s tématy útěku a vyhnání a který musíme vzít v úvahu v naší práci.

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.