První setkání pracovní skupinky Zelený Eintopf

Naše skupina se jmenuje Zelený Eintopf a bude se zabývat tématem trvalé udržitelnosti. Členy této skupiny jsou Robert Franěk, Ondra Fišer, Eva Müllerová, Anneke Meier a Johanna Wentzel.

První skupinové setkání proběhlo o prodlouženém víkendu 17.-19.11. v Praze. Jojo a Anneke absolvovaly dlouhou cestu autobusem skoro přes celé Německo, a proto jsme se v Praze potkali, ještě bez Roberta, až k večeru. U večeře jsme probrali naše plány na víkend, a poté jsme vyrazili na Václavské náměstí, kde se konal Koncert pro budoucnost u příležitosti oslav 17. listopadu. – Dne boje za svobodu a demokracii.

V sobotu ráno jsme se již v plné sestavě sešli v Café Jedna v Holešovicích, abychom prodiskutovali, čemu se bude náš projekt věnovat. Tohoto setkání se účastnila i naše první referentka Inka Jurková, která sama působí v organizaci Zachraň jídlo. Inka nám řekla hodně zajímavých informací o činnosti této neziskovky. Dozvěděli jsme se mnoho nového o tom, jak lze bojovat proti plýtvání jídlem a i dalším problémům. S těmito novými informacemi jsme poté byli schopni vymyslet konkrétní projekt, který se od našich původních vágních nápadů na náš ekologický projekt přeci jen poněkud lišil. Na našem novém nápadu jsme se poměrně rychle shodli a mohli jsme vyrazit na oběd do veganské restaurace. Občerstveni jsme se, stále ještě v doprovodu naší referentky, vydali do centra, kde jsme se v jedné z místních čajoven ještě detailněji bavili o našem projektu a dávali dohromady konkrétní kroky. Na večeři jsme se setkali s naším mentorem Janem, kterému jsme naše plány detailně popsali. Jan, který se účastnil fóra nejen jako člen, ale také jako součást představenstva, nám dal mnoho užitečných tipů, hlavně co se týče financování. Večer jsme se ještě prošli po Praze, abychom se po produktivním dni trochu vyvětrali. V neděli ráno jsme se naposledy sešli na snídani, tentokrát v jedné kavárně v Dejvicích, a ještě probrali časový plán, rozvržení rolí a další body Check-Listu. Poté už byl čas se pomalu rozloučit.

Náš projekt:

Chceme se připojit k myšlence “Zero Waste”, která je po celém světě stále populárnější. Zvláštností našeho projektu je, že se budeme snažit srovnat situaci v České Republice a Německu ohledně zvyklostí a možností jak omezit množství produkovaného odpadu.

Jako lidé máme obrovský vliv na životní prostředí a naše okolí a svým chováním ho rozhodujícím způsobem měníme. Ne všechny změny jsou nutně špatné, ale zrovna celosvětová nadměrná produkce odpadu dozajista žádné pozitivní dopady na naši planetu nemá. Každý z nás určitě někdy viděl fotky mrtvých ryb s plastovými odpadky v žaludku, nebo hladinu oceánů pokrytou nekonečnou vrstvou lidmi vyprodukovaného odpadu. S naším projektem chceme nejdříve začít sami u sebe, a poté ho šířit mezi ostatní. Chceme podstoupit, a následně veřejně vyhlásit tuto výzvu – snažit se během 5 dní vyprodukovat co nejméně odpadu, nejlépe žádný. Všichni účastnící naší výzvy dostanou na začátku handout se všemi užitečnými informacemi. Během těchto 5 dní by měli účastníci uchovávat všechen odpad, který vyprodukují, a na konci jej zdokumentovat. Po skončení pětidenního období dostane každý dotazník, kde by měl reflektovat své nově nabyté zkušenosti. Chtěli bychom najít pro naší výzvu najít lidi napříč generacemi, aby byl výsledek i nabyté poznatky co nejpestřejší. V průběhu výzvy bychom také chtěli nasbírat nějaký videomateriál, který bychom poté prezentovali se získanými daty. Náš projekt budeme považovat za úspěšný, když se nám podaří přesvědčit co nejvíce lidí, aby zkusili žít pět dní téměř, nebo úplně bez odpadu.

Vyvrcholením našeho projektu by měla být prezentace získaných materiálů jak na sociálních sítích, tak při nějaké osobní prezentaci, které by se účastnili všichni zainteresovaní.

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.