Předposlední setkání jsme strávili na hranicích

Rok se s rokem sešel a desátý ročník Česko-německého fóra mládeže se přelil do své druhé poloviny. Pro již třetí plenární setkání bylo vybráno zastřešující téma Hranice, a tak asi nikoho nepřekvapí, že jsme se sešli právě v bavorském Waldmünchenu kousek od hranic. Do tématu hranice se vejde spoustu témat: udržitelnost, spolupráce, vzdělávání… A tím vším jsme se z česko-německé perspektivy opravdu zabývali.

Největší akcí bylo tzv. World Café, událost, na které jsme hostili sedm organizací, které se nějakým způsobem zasazují o česko-německou spolupráci. Diskutovali jsme mimo jiné s panem Rudolfem Stadlerem ze Společného centra česko-německé policie a celní správy ve Schwandorfu a s místostarostou Waldmünchenu panem Martinem Frankem, který promluvil o partnerství jeho města s českým městem Klenčí pod Čerchovem.

Kromě toho se zde představilo svou činnost v regionu i Centrum Bavaria Bohemia, spolek Knoflík a centrum Euregio Bavorský les/Šumava. Účast přijal i bavorský Červený kříž. Informace o tom, že německého pacienta, kterému se něco stalo v Česku, musíme překládat na hranicích do německé sanitky, většinu z nás opravdu překvapila. Vedoucí Vzdělávacího centra mládeže, kde se akce konala, Alois Nock, vysvětloval, jak je důležitá česko-německá výměna mládeže, a to i navzdory jazykové bariéře. Martin Frank zdůraznil důležitost českých kvalifikovaných pracovníků pro podniky v Bavorsku.

Dalším bodem na programu byl workshop na téma obnova krajiny česko-německého pohraničí, který si pro nás připravila paní Klára Salzmann z pražského ČVUT. V rámci něj jsme se zamýšleli také nad podněty ke zlepšení, které bychom rádi adresovali oběma vládám.

  

Posledním referentem byla pak Tanja Schedlbauer s Matthiasem Wiedemannem, kteří vedli workshop o udržitelnosti. Součástí této přednášky byla i exkurze do Energetického parku, kde jsme se dozvěděli víceo alternativních zdrojích energie. Zvláštností zde bylo jízdní kolo, na kterém když někdo jel, mohl si u toho zároveň sušit vlasy fénem.

Ve Waldmünchen jsme si také demokraticky odhlasovali zastřešující téma jedenáctého funkčního období. Místo setkání pro něj bylo inspirací: Následující generace Fóra mládeže se od konce příštích prázdnin bude zabývat tématem: “Moje, tvoje, naše hranice”.

Zbytek programu byl věnován především práci na našich projektech. Jelikož si všichni uvědomujeme, že čas se krátí, byl to velmi produktivně vynaložený čas. Výsledky naší práce budeme prezentovat na závěrečném setkání v Česku již v nadcházejícím březnu.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.