Plenární setkání v Litoměřicích

Druhé plenární setkání pohledem Vlasty Řenčové, jedné z účastnic:

„Čas běží rychle. Všichni máme ještě v živé paměti naše první plenární setkání, od 15. do 18. března 2018 se ale konalo setkání hned druhé, tentokrát v českých Litoměřicích.

Ve čtvrtek jsme se hlavně všichni vítali a atmosféra byla velmi uvolněná. V pátek dopoledne jsme měli workshop na téma komunikace, v němž jsme si vyjasnili problémy, které se v našich skupinkách vyskytují. Vtipnou scénkou jsme je představili okolí a měli jsme za úkol vymyslet, jak problémy odstraníme. Druhou částí pátečního programu byla přítomnost dvou pracovnic organizace Antikomplex, která mapuje území Sudet a vypráví příběhy odsunutých lidí v předválečné a poválečné době. Po úvodu do problematiky a následném obědě jsme se vydali na výlet do Úštěku, někdejšího většinově německého města nedaleko Litoměřic. Bylo pro nás zajímavé toto dějiště česko-německých dějin společně zažít.

Večer nás čekal film Generation N: Deutschböhme, v němž vystupovali čtyři pamětníci odsunu. Dvě ženy, dva muži. Dva odsunutí, dva zůstavší. Velmi emotivní a inspirativní snímky, které mají přesah i do současnosti právě proto, že se pamětníci nesnažili jen sdělit svůj příběh, ale také vysvětlit, co bylo špatně a co už se nesmí opakovat. Film byl místy dojemný, ale následná diskuze s autorkou nás nabila pozitivní energií. A zároveň trochu smutkem, protože společnost je pořád plná nedostatků a lidské vlastnosti se až tolik nemění.

 

Sobota se nesla ve znamení trochu kontroverzního workshopu o genderové (ne)rovnosti. Zajímavé téma, které vedlo k živé diskuzi a kterým se jistě budeme dále zabývat v budoucnosti.

 

Odpoledne jsme si navzájem představili naše projekty, a to i za přítomnosti předsednictev obou spolků Fóra, která se setkala ve stejnou dobu v Litoměřicích na svou členskou schůzi. A večer byl prostor na práci v našich skupinách. Také v neděli jsme měli nejprve čas na práci skupin a následně jsme všichni společně debatovali o možnostech financování projektů. Nakonec jsme samozřejmě provedli zhodnocení celého plenárního setkání i jednotlivých částí programu, abychom se všichni mohli, plní motivace a spokojení vrátit zpět domů.“

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.