Kalendář pracvoní skupiny Vergiss Mejn Nicht

Vážení čtenáři,
Kalendář, je výsledkem naší více než roční činnosti jako skupiny „Vergiss Mejn Nicht“ v rámci Česko-německého fóra mládeže. Kalendář dělá naše rozhovory hmatatelné k tématu migrace a útěk a samotná setkání s jedenácti unikátními lidmi. Díky fotografiím a citátům z rozhovoru nás nechá nahlédnout do života těchto lidí.


Pro naši skupinku, která se skládá z Anežky, Felixe, Vlasty, Lucie a Kathi, kteří jsou z Česka a Německa, bylo a je velmi důležité, aby životní cesty lidí se zkušeností s migrací a útěkem, ve kterých se často odráží utrpení, ale i naděje, nebyly zapomenuty. Byli jsme zvědaví na jejich příběhy a na to, v čem jsou zkušenosti různých generací stejné a v čem se liší. Vyvinuli jsme katalog otázek, abychom tak mohli hovořit o tom, co je cizí, co je domov, o útěku a migraci, ale také o osobních plánech do budoucna. Jedna z otázek byla: „Cítíte se tady doma?“. Příslušný předmět a jeho význam pro danou osobu otevírají další prostor k vyjádření zkušeností a k popisu vztahu k zemi narození a jeho hmatatelnosti. Srdečně Vás zveme, abyste si každý měsíc přečetli daný rozhovor v jeho plné délce, a zároveň se tím dozvěděli více o portrétu dané osoby.
Dotazované osoby jsme našli v rodině, prostřednictvím známých a prostřednictvím organizací, jako je Ackermann-Gemeinde. Chtěli bychom Vám srdečně poděkovat za Vaši ochotu vyprávět Váš příběh nejen nám, ale i našim čtenářům v Čechách a v Německu. Díky tomuto projektu jsme se naučili naslouchat, pospojovat to, co jste zažili s tím, co nyní zažíváte, ale především jasný postoj vůči válkám. Za to jsme Vám velice vděčni!
Těšíme se, že Vás náš kalendář provede rokem 2019/20!

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.