Den německé jednoty na Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze

„Přišli jsme k vám, abychom vám sdělili, že dnes budete moci vycestovat.“

28 let poté, co Hans-Dietrich Genscher vyhlásil těmito slovy z balkónu Spolkové republiky Německo tisícům uprchlíku z NDR možnost vycestovat do SRN, vyzvalo Velvyslanectví Spolkové republiky Německo 5. října 2017 k oslavě Dne německé jednoty právě v tomto historií opředeném Lobkovickém paláci. A my, mluvčí Ferdinand Hauser a Antonia Planz, stejně jako členky pracovních skupin Eva Müllerová a Tereza Nádassy, jsme zde zastupovali Česko-německé fórum mládeže.

   

Oslavy byla zahájeny slavnostním projevem nového velvyslance v Praze Christophera Israng za doprovodu hudby. Poté jsme měli možnost popovídat si, prohlédnout si velvyslanectví, seznámit se s novými lidmi a znovu si společně připomenout slavnou historii. Moc nás potěšilo, že jsme se mohli opět setkat i s patronkou Fóra mládeže Petrou Ernstberger a také s několika bývalými členy Fóra.

Doslova nás uchvátila výjimečná atmosféra velvyslanectví: před pár týdny jsme měli plenární setkání v Hofu, kam dorazili na podzim roku 1989 uprchlíci z NDR ve vlacích z Prahy. Nyní jsme se ocitli právě v budově, kde začala jejich cesta na Západ, a stáli na balkóně, odkud Genscher kdysi promluvil ke shromážděným davům. „Přišli jsme k vám…“

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.