„Co to tam děláte?” – “Prohlížíme si stromy”

Ve dnech 10. a 11. listopadu se sešla naše pracovní skupinka Vergiss Mejn Nicht potřetí a zároveň naposledy v tomto funkčním období, aby doladila a vybrousila poslední detaily našeho projektu – kalendáře.

Na setkání v Berlíně se sešli Felix, Vlasta, Lucie, Kathi a jako milý host naše referentka Dominika Dvořáková. Setkání bylo milé a navíc produktivní. Anežka se bohužel „díky“ studijním povinnostem nemohla zúčastnit, nicméně již před setkáním na sebe vzala veliký kus práce.

Současně se nacházíme v předposlední etapě vzniku našeho kalendáře, v rámci něhož jsme vyzpovídali 11 osob rozdílného pohlaví, věku, původu a jazyka, kteří mají zkušenost s útěkem, resp. s migrací. Rozhovory probíhaly různě, někdy jsme hodiny naslouchali příběhům z celého života, někdy si prohlíželi fotky z vlasti, četli jsme biografie nebo jsme vedli telefonní rozhovory. Vždycky jsme se ale snažili spojit včerejšek s dneškem a tím zachovat příběhy živoucí. Od těchto jedenácti osob budou v kalendáři k vidění předměty a jedno prázdné místo. K fotografiím budou uvedeny citáty z jednotlivých rozhovorů, které v plném rozsahu budou od nového roku k nalezení na webových stránka Fóra mládeže. Na 12 snímku bude celá naše pracovní skupinka, v tomto případě ovšem bez předmětu.

Jelikož jsme se v předchozích měsících zabývali především samotnými rozhovory a financováním projektu, na setkání bylo naším hlavním tématem grafické uspořádání a rozdělení kalendářů na určité organizace. V uspořádání nám pomohla naše referentka Dominika Dvořáková. Díky ní a díky fotografickému umu Vlasty jsme dospěli k závěru, že náš kalendář bude mít černobílou podobu. Dále jsme si během setkání navzájem podrobněji představili „naše“ osoby, které v kalendáři budou představeny jen ve zkratce a pouze s křestním jménem. Tisk bude hotov začátek prosince.

Samozřejmě vedle práce a určování různých druhů javorů (Felix a Lucie jsou jednoznačně botaničtí experti), ale také jsme poslední sobotní večer částečně oslavili a částečně oplakali.

Kdo by si pomyslel, že z počátečního chaosu, kdy téma znělo „něco se vzpomínkami“, se může stát něco hmatatelného, kalendář, který bude nejen nás, ale také 11 osob a různé organizace a nadace, v nadcházejícím roce doprovázet.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.